Opublikowany przez: Kasia.Sza 2017-11-28 13:25:58
Autor zdjęcia/źródło: Freepik, Polskie dzieci widzą coraz gorzej
Dlaczego nasze oczy wolą patrzeć w dal? Prawdopodobnie właśnie ta zdolność zwiększała nasze szanse na przeżycie, gdy byliśmy jeszcze prymitywnymi istotami. Trzeba było wypatrzeć zwierzynę z daleka i uchronić plemię przed atakami obcych. Dlatego do tej pory nasze oczy wypoczywają kiedy wzrokiem krążymy po krajobrazie, a męczą się gdy tkwimy nosem w ekranie smartfona.
Najbardziej alarmujące są dane z raportu GUS, gdzie na tysiąc dzieci przebadanych pod kątem wady wzroku, aż 50% miało jedną lub więcej wad wzroku i tak samo jest wśród młodzieży. Nieco niższe wyniki procentowane uzyskano w ramach programu „Widzę”, przeprowadzonego przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie – liczba młodzieży wymagającej korekcji wzroku sięgała 40%, wśród których 8% nie wiedziało, że powinno nosić szkła korekcyjne.
Z kolei Allianz Polska w 2017 r. zainicjował program badawczy „Pewny start w przyszłość” i we współpracy z Grupą Essilor przeprowadzono badania wzroku wśród podopiecznych Programów Umacniania Rodziny SOS Wiosek Dziecięcych. Wyniki były porażające: co trzecie dziecko miało wadę wzroku.
Im młodsze dziecko, tym trudniej będzie się tego domyśleć. Przede wszystkim dlatego, że małe dzieci nie posiadają doświadczenia życiowego i wiedzy typowej dla nastolatków czy dorosłych. Dziecko kiedy widzi źle, sądzi, że tak ma być. W zależności od zaawansowania i rodzaju wady, może ona znacznie wpływać na jego zachowanie lub prawie wcale. Niestety to na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek dostrzeżenia niepokojących objawów.
Objawy bezpośrednio związane z oczami:
- mrużenie oczu
- tarcie gałek ocznych
- przybliżanie przedmiotów do twarzy
- pochylanie głowy nad kartką papieru przy rysowaniu lub pisaniu tak, że nos niemal dotyka stołu
- przekręcanie głowy lub przechylanie na bok przy oglądaniu telewizji
- siadanie zawsze blisko telewizora
- częste zaczerwienienie spojówek
- widoczny zez
Objawy w wieku przedszkolnym:
W szkole:
Objawy psychologiczne
Jeśli u Twojego dziecka występuje kilka z powyższych objawów, koniecznie udaj się z nim do okulisty dziecięcego i powiedz o swoich obserwacjach. Żaden lekarz nie wyśmieje Twoich obaw, ponieważ doskonale wie, lepiej od Ciebie, że dziecko mniej więcej do wieku 8-9 lat, nie będzie potrafiło przekazać jasnego komunikatu „mamo, tato, źle widzę”. Lepiej wykluczyć wadę wzroku niż pozwolić na zaburzenie rozwoju dziecka i silnie destrukcyjne emocje przy nauce czytania i pisania.
Jeśli w rodzinie dziecka (ze strony mamy lub taty) kilka osób nosi okulary, powinnaś szczególnie być wyczulona na objawy wskazujące na wadę wzroku. Szczególnie dziedziczna jest krótkowzroczność czyli widzenie dobre z bliska, a niewyraźne z daleka. Najczęściej zaczyna się ona objawiać w szkole, dziecko widzi wyraźnie to, co jest napisane na tablicy tylko z pierwszych ławek. Jeśli oboje z mężem nosicie okulary, koniecznie przebadaj dziecko okulistycznie przed rozpoczęciem nauki, a następnie na koniec roku szkolnego – wady lubią się ujawniać pod wpływem zwiększonego wysiłku dla oczu.
Jeśli Twoje dziecko było wcześniakiem, także potencjalnie częściej może wystąpić u niego wada wzroku, badaj dziecko regularnie.
Aby przeciwdziałać powstawaniu wady wzroku nie pozwalaj małemu dziecku (5-7 lat) korzystać z tabletu/smartfona czy komputera dłużej niż 30 minut dziennie, a dziecku poniżej 4 lat nie proponuj w ogóle tej rozrywki.
Zwracaj uwagę jak zachowuje się dziecko podczas oglądania książeczek, układania puzzli, wyszukiwania drobnych przedmiotów – reaguj, gdy malec unika tych czynności.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.